Uchwały i zarządzenia organów samorządu terytorialnego dotyczące spraw finansowych z płytą CD

Wzory z komentarzami ekspertów
Wydawnictwo: C.H. Beck Wydawnictwo Polska
Kategoria: książka
Seria wydawnicza: BECK INFO BIZNES
Język książki: polski
Rok wydania: 2013
Wydanie: 2
ISBN: 9788325537982
Liczba stron: 594
Oprawa: Miękka
128.74 PLN Cena w niePrzeczytane.pl:
128,74 zł
Cena katalogowa: 149,00 zł
nakład wyczerpany
zapytaj o książkę
Pozycja jest obecnie:
nakład wyczerpany
Koszt dostawy:
Paczka w RUCHu od 5,99 zł
InPost - przesyłka kurierska od 10,99 zł
Poczta Polska Odbiór w punkcie od 10,99 zł
Paczkomaty InPost od 11,99 zł
Poczta Polska doręczenie pod adres od 11,99 zł
FedEx - przesyłka kurierska od 11,99 zł
  • Opis produktu
Do książki jest dołączona płyta CD na której znajduję się kilkadziesiąt uchwał i zarządzeń w sprawach finansowych.

Skorzystaj z aktualnych i sprawdzonych wzorów uchwał na 2014 r.

Do 15 listopada należy przygotować projekty uchwał budżetowej na 2014 r. oraz uchwał w sprawie wieloletniej prognozy finansowej na 2014 r. Uchwały te będą miały szczególne znaczenie, gdyż od 1.1.2014 r. obowiązuje nowy wskaźnik zadłużenia.

Wyjaśnienia jak sporządzić te uchwały oraz opracować uchwały zmieniające do WPF oraz do uchwały budżetowej znajdą Państwo w przygotowanej przez Wydawnictwo CH Beck publikacji:

Uchwały i zarządzenia organów samorządu terytorialnego dotyczące spraw finansowych

Wzory z komentarzami ekspertów

W celu uniknięcia błędów przy sporządzaniu tych na uchwał na 2014 r. w książce zostały zmieszczone artykuły „Nieprawidłowości w uchwałach budżetowych na 2013 r. stwierdzane przez RIO” oraz „Nieprawidłowości w wieloletnich prognozach finansowych na 2013 r. stwierdzane przez RIO” .

W książce znajduje się ponadto 40 wzorów i omówień innych niż powyższe uchwał i zarządzeń, np. w sprawach kredytów, zadań zleconych, funduszu sołeckiego, Ochotniczej straży pożarnej itd. Szczególnie istotne są wyjaśnienia dotyczące uchwał związanych z dotacjami oświatowymi, gdyż od 1.9.2013 r. weszła w życie ustawa z 13.6.2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 827). Ustawa ta wprowadza:

dotację celową na zwiększenie liczby miejsc i poprawę warunków wychowania przedszkolnego, przy równoczesnym zapewnieniu dostępu do bezpłatnego wychowania przedszkolnego,
mechanizm ograniczający wysokość podbieranych od rodziców opłat za świadczenia udzielane w czasie przekraczającym ustalony przez gminę czas bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki,
dotację z budżetu gminy dla przedszkoli niepublicznych na każdego ucznia tego przedszkola, w wysokości równej wydatkom bieżącym przewidzianym na jednego ucznia w przedszkolach publicznych.
W związku z tym Rada gminy jest zobligowana:

dokonać zmian uchwał prawa miejscowego w części określającej podstawy obliczania dotacji dla publicznych i niepublicznych placówek wychowania przedszkolnego,
do podjęcia nowej uchwały w sprawie opłat za przedszkola, oraz może wprowadzić warunki częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat.
Niedostateczna jakość przepisów oraz rozproszenie norm prawa finansowego są przyczyną tego, łatwo jest popełnić błąd w interpretacji ustaw i aktów wykonawczych. Ich następstwem jest unieważnienie wadliwej uchwały lub zarządzenia przez organ nadzoru lub sąd administracyjny.

Polecana publikacja stanowi całościowy zbiór wiarygodnych i niekwestionowanych przez regionalne izby obrachunkowe wzorów uchwał i zarządzeń dotyczących spraw finansowych. Każdy wzór został poprzedzony komentarzem nawiązującym do wymaganych i możliwych treści tego rodzaju uchwały (zarządzenia) oraz do aktualnego orzecznictwa regionalnych izb obrachunkowych i sądów administracyjnych.

Publikację tą polecają wybitni specjaliści prawa finansowego np. dr hab. Krzysztof Surówka, Profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Uchwały i zarządzenia prezentowane w tej książce dotyczą m.in.:
procedury budżetowej,
opracowywania, uchwalania, zmiany i wykonywania budżetu,
zaciągania zobowiązań powodujących dług publiczny,
opracowywania i zmiany wieloletniej prognozy finansowej,
udzielania dotacji z budżetu samorządu,
informacji półrocznej, zatwierdzania sprawozdań finansowych i udzielania absolutorium organowi wykonawczemu samorządu.

W książce omawiamy również zagadnienia dotyczące funduszu sołeckiego, gospodarki odpadami komunalnymi, funkcjonowania żłobków i klubów dziecięcych, gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, programów współpracy z organizacjami pozarządowymi.
recenzje czytelników
Zobacz pozostałe recenzji
Twoja ocena:
Twoje imię lub pseudonim:*
Podaj swój adres e-mail lub zaloguj się, aby brać udział w konkursach dla najlepszych recenzentów.
Twój adres e-mail:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od Administratora za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Zgoda może być odwołana w każdym czasie. Administratorem danych osobowych Klientów jest: Profit M Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie (02-305), Aleje Jerozolimskie 134, NIP 525-22-45-459, Regon 015227002, KRS 0000756053
* Pole obowiązkowe
Przed dodaniem recenzji
zapoznaj się z regulaminem.
Facebook Instagram