Terytorium i współczesne dylematy jego rozwoju

Kategoria: książka
Język książki: polski
Rok wydania: 2013
Wydanie: 2
ISBN: 9788375258080
Liczba stron: 212
Oprawa: Twarda
30.21 PLN Cena w niePrzeczytane.pl:
30,21 zł
Cena katalogowa: 33,60 zł
książka niedostępna
zapytaj o książkę
Pozycja jest obecnie:
niedostępna
Koszt dostawy:
Paczka w RUCHu od 5,99 zł
InPost - przesyłka kurierska od 10,99 zł
Poczta Polska Odbiór w punkcie od 10,99 zł
Paczkomaty InPost od 11,99 zł
Poczta Polska doręczenie pod adres od 11,99 zł
FedEx - przesyłka kurierska od 11,99 zł
  • Opis produktu
Terytorium odgrywa kluczową rolę w globalizującej się gospodarce, na nim bowiem buduje się przewaga konkurencyjna, będąca głównym czynnikiem współczesnego rozwoju. Przewagę tę tworzą specyficzne dla danego terytorium zorganizowane formy produkcji i usług, powiązane sieciowo, zarówno wewnętrznie, jak i z resztą świata. Terytorium i zbiory przedsiębiorstw przenikają się wzajemnie, tworząc różne przestrzenne formy organizacji: dystrykty przemysłowe, technopole, klastry i terytorialne systemy produkcyjne. Terytorium rozumiane jest jako wypadkowa złożonego zbioru relacji między aktorami zgrupowanymi w danej przestrzeni geograficznej mającej pewną kulturę i historię. Tak zdefiniowane terytorium, jak pisze w swej recenzji prof. A. Zalewski ?odgrywa ?aktywną? rolę w kształtowaniu procesów rozwoju społeczno-gospodarczego, jest zdolne do tworzenia lokalnych systemów produkcyjnych opartych na własnych zasobach i własnej dynamice rozwoju oraz jest zdolne do tworzenia przewagi konkurencyjne danej lokalizacji?.
Celem książki jest uporządkowanie współczesnych koncepcji rozwoju terytorialnego, pokazanie czynników, które decydują o dynamice tego rozwoju oraz warunków włączania się lokalnych gospodarek w szybki i skomplikowany proces globalizacji. Innymi słowy, Autorka poszukuje odpowiedzi na pytanie, co warunkuje fakt, że pewne regiony rozwijają się i odnoszą sukcesy, są regionami ?wygrywającymi? a inne, mimo pozornie sprzyjających okoliczności, nie mogą wyjść z kryzysu.
Książka stanowi syntezę rozległej wiedzy dotyczącej terytorialnych uwarunkowań procesów rozwoju. W tym kontekście, jak pisze prof. B. Gruchman w swej recenzji ?jest znaczącym wydarzeniem w literaturze w zakresie rozwoju społeczno-gospodarczego w ujęciu terytorialnym?. Prof. E. Wojciechowski podkreśla, iż jest to opracowanie ?w sposób całościowy i spójny ukazująca teoretyczne podstawy rozwoju terytorialnego poprzez przegląd i uporządkowanie współczesnych koncepcji, specyfikację czynników dynamizujących badany rozwój i poszukiwanie mechanizmów powodujących zróżnicowanie między regionami?.
recenzje czytelników
Zobacz pozostałe recenzji
Twoja ocena:
Twoje imię lub pseudonim:*
Podaj swój adres e-mail lub zaloguj się, aby brać udział w konkursach dla najlepszych recenzentów.
Twój adres e-mail:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od Administratora za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Zgoda może być odwołana w każdym czasie. Administratorem danych osobowych Klientów jest: Profit M Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie (02-305), Aleje Jerozolimskie 134, NIP 525-22-45-459, Regon 015227002, KRS 0000756053
* Pole obowiązkowe
Przed dodaniem recenzji
zapoznaj się z regulaminem.
Facebook Instagram