Oblubienica morza

Bride of the Sea
Wydawnictwo: SQN
Kategoria: książka
Język książki: polski
Rok wydania: 2018
Wydanie: 1
ISBN: 9788381291750
Liczba stron: 416
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Wymiary: A5
25.97 PLN Cena w niePrzeczytane.pl:
25,97 zł
Cena katalogowa: 36,99 zł
Pozycja jest obecnie:
dostępna
Status:
24h
Koszt dostawy:
Paczka w RUCHu od 5,99 zł
Poczta Polska Odbiór w punkcie od 9,99 zł
FedEx - przesyłka kurierska od 10,99 zł
Poczta Polska doręczenie pod adres od 10,99 zł
Paczkomaty InPost od 11,99 zł
  • Opis produktu

Długo wyczekiwana powieść autorki bestselleru „Drzewo migdałowe".

 

Cztery różne osoby. Jedna historia o ojczyźnie i miłości ponad podziałami.

 

Sara zostaje wypędzona z Rosji z powodu żydowskiego pochodzenia. Próbuje ułożyć sobie nowe życie w Palestynie. Pracując jako pielęgniarka, poznaje lekarza, Yousefa. Na drodze ich miłości stają różnice w pochodzeniu i narastający konflikt palestyńsko-izraelski.

 

Ameer mieszka w obozie dla uchodźców w Libanie. Udaje mu się wyjechać do USA, gdzie rozpoczyna nowe życie jako naukowiec. Wciąż jednak ścigają go echa przeszłości. 

 

Rebeka, osiemnastoletnia Żydówka, sprzeciwia się złemu traktowaniu arabskich społeczności przez jej rodaków. Zrywa ze swoim despotycznym narzeczonym. Nie spodziewa się jednak, jak straszne mogą być tego konsekwencje. 

 

Ich losy łączą się, tworząc przejmującą opowieść - podróż przez pokolenia i kontynenty, historię o tej samej ziemi po obu stronach konfliktu.

 

Sara i Yousef, Rebeka i Ameer rozumieją, że na ich oczach tworzy się historia ich narodów, traum i nadziei wspólnoty. Mają jednak wybór. Bezpieczeństwo i szczęście nie pochodzi z grodzenia się, z lęku, ale jedynie z otwarcia się, odwagi rozumienia. Nie ma ziemi niczyjej, ale nikt nie ma też jej na własność. Jedyny sposób, żeby przestać się ranić podziałami społecznymi, to podzielenie się - zarówno ziemią, jak i uczuciem.

Karolina Sulej, pisarka i dziennikarka Wysokich Obcasów

 

Serdecznie polecam tę pełną nieoczywistych treści książkę wszystkim, którzy jak ja lubią cieszyć się popołudniami spędzonymi na niespiesznej i uważnej lekturze.

Magdalena Kuydowicz, TVN Style

 

 

Michelle Cohen Corasanti - urodzona w USA w 1966 roku, w konserwatywnej rodzinie żydowskiej, jest absolwentką studiów bliskowschodnich na uniwersytetach w Jerozolimie i Harvardzie. Prawniczka specjalizująca się w prawie międzynarodowym i prawach człowieka. Mieszkała we Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Egipcie i Izraelu. Drzewo migdałowe z 2012 roku to jej pisarski debiut.

 

Jamal Kanj - urodził się w palestyńskim obozie dla uchodźców w Libanie, dziesięć lat po utworzeniu państwa Izrael. Przeprowadził się do USA, gdzie został inżynierem. W 2010 roku opublikował powieść pod tytułem Children of Catastrophe, która zawiera elementy autobiograficzne.

recenzje czytelników
2019-01-19 01:20:52
Agnieszka dodał recenzję:
Wielkie rozczarowanie. Książka jest infantylna, moralizatorska, wtórna; nie daje czytelnikowi choćby marginesu na własne przemyślenia.
Czy ta recenzja była przydatna?
2018-12-06 21:29:59
Dominika Stryszowska dodał recenzję:
To powieść historyczna jakich wiele. Jest zakazana miłość, wojna, bohaterowie stojący po dwóch stronach barykady, okrucieństwo i niesprawiedliwość. Ale w czy w takich książkach potrzebna jest oryginalność? "- Nie jest syjonistką. Powiedział, że w bolesny sposób poznała prawdę, taki, którego nigdy nie zapomni." Czworo bohaterów żyjących w różnych latach i w różnych etapach wojny. Każde boryka się z uprzedzeniami. Dzieli ich wszystko, wiek, status materialny, miejsce urodzenia. Jednak łączy miłość i odwaga, pokazując co tak na prawdę powinno być ważne. "Ja byłam skłonna sprzeciwić się życzeniom moich rodziców względem mojej przyszłości. Nie wiem, czy on także." Pomijając historyczny aspekt konfliktu, który tutaj jest pokazany trochę mało obiektywnie, książka pokazuje jak bardzo w świecie brakuje empatii i szacunku do drugiego człowieka. Co gorsze bierze się to z nie tyle z własnego poglądu, co z przekonań lidera, przywódcy. Historia jest pełna takich przykładów i wydaje mi się, że takie książki mają nam pokazać błędy, przez które cierpią ludzie tacy jak my. "Naprawdę zaczynałam doceniać kulturę Ameera, w której skromność była formą sztuki, a kobieta kimś więcej niż obiektem seksualnym." Jest to książka trudna w treści, mimo że napisana łatwym i przystępnym językiem. Czytało mi się ją bardzo szybko, wciągała od pierwszej strony. Wszystkie powiązania były bardzo umiejętnie dozowane, przez co końcówka była bardzo smutna, przejmująca mimo to pełna nadzieii. Autorzy bardziej skupili się na ogólnym pokazaniu sytuacjii niż na kreowaniu postaci, które są delikatnie schematyczne. Jednak element zaskoczenia i "płynięcie" przez lekturę równoważą te minusy. Czy polecam? Zdecydowanie tak, chociaż uważam, że warto skupić się tu na przekazie książki niż na tle historycznym. Za egzemplarz i możliwość przeczytania dziękuję portalowi czytampierwszy.pl
Czy ta recenzja była przydatna?
2018-10-15 15:19:51
readlikeagirl.pl dodał recenzję:
Dwie pary, których losy dzielą lata historii konfliktu izrealsko-plastyńskiego. Sara to rosyjska Żydówka, która uciekając z antysemickiego kraju trafia do Palestyny. Otrzymują pomoc od arabskiego kontrahenta swojego ojca. Oprócz schronienia Sara dostaje również pracę, w której spotyka miłość życia - Yousefa. W obozie dla palestyńskich uchodźców w Libanie mieszka Ameer. Chłopak wygrywa konkurs naukowy i dostaje się na studia. W tym samym czasie w obozie Ameera dochodzi do ludobójstwa. Nikt kto jest Palestyńczykiem nie może już czuć się bezpiecznie, w związku z tym amerykańscy profesorowie Ameera pomagają mu wyjechać z Libanu. Pewnego dnia spotka w USA Rebekę - Żydówkę, która za wszelką cenę chce wynagrodzenie krzywd, które Żydzi wyrządzili Arabom. Jak nie trudno się domyślić losy czwórki bohaterów połączą się na przestrzeni lat. Pokazując, że konflikt między Palestyńczykami i Żydami, to znacznie więcej niż spór o ziemię. To wojna kultur i religii. W "Oblubienicy morza" roi się od dosłowności i papierowych bohaterów. Przejmujące są historie, które kreują autorzy ale ludzie, którzy je przeżywają wydają się być marnymi aktorami, zatrudnionymi do odegrania ważnych ról. Ckliwe dialogi i pozbawione finezji opisy emocji zabierają przyjemność czytania. Jednoznaczność postaci, dokonywanych przez nich wyborów sprawiają, że fabuła jest bardzo przewidywalna. O sile przekazu "Oblubienicy morza" decyduje nagromadzenie obrazów zła i międzyludzkiej nienawiści. Akceptowana przemoc, zachęcanie do terroru i dyskryminacji w prostej linii prowadzą do tragedii na masową skalę.
Czy ta recenzja była przydatna?
2018-08-15 12:57:07
Idę czytać dodał recenzję:
"Oblubienica morza" to opowieść o dwóch światach, o miłości ponad podziałami, trudnych wyborach i krzywdach wymierzanych człowiekowi przez drugiego człowieka. Sara wraz z ojcem uciekają z Rosji do Palestyny, ich żydowskie pochodzenie nie ułatwia im startu w nowym miejscu. Dzięki kontaktom sprzed straty majątku, ojciec Sary otrzymuje pracę u dawnego kontrahenta, Omara Sultana, a Sara zostaje zatrudniona jako pomoc przy umierającej żonie Omara, Fatimie. Yousef, syn Omara i lekarz, opiekuje się umierającą matką. Kiedy orientuje się, że jego myśli zajęła pielęgniarka matki, wzbrania się przed gorącym uczuciem z obawy przed związkiem z Żydówką. W innych czasach, w obozie dla palestyńskich uchodźców, żyje Ameer. Pomimo wszelkich trudności jakie napotyka każdego dnia, udaje mu się wyjechać do Stanów Zjednoczonych, aby zrobić doktorat i kontynuować badania naukowe. Rebeka jest młodą, bogatą dziewczyną, która po pobycie w Jafie wraca do Stanów Zjednoczonych, gdzie spotyka Ameera. "Oblubienica morza" opowiada o wiecznym konflikcie pomiędzy Żydami i Palestyńczykami. Nie tylko o konflikcie zbrojnym, ale przede wszystkim jak wpływa on na życie zwykłych ludzi, takich jak my. Szczęśliwie żyję w czasach, gdy na terenie, gdzie mieszkam nie toczy się wojna. Ale na świecie ludzie prowadzą wiele wojen. Codziennie giną ludzie, niszczone są miasta, nieodwracalnie niszczony jest świat. Świat, o który powinniśmy dbać. Tymczasem brak porozumienia pomiędzy Żydami i Palestyńczykami doprowadza do koszmarów dnia codziennego wielu ludzi. Część z nich, tak jak Ameer mieszka w obozach dla uchodźców. Znam ten temat tylko z telewizji, więc ciężko ustalić co jest prawdą, a co tylko dobrze sprzedającym się newsem. Wiem jedno, wojna nie może przynieść nic dobrego. Z wojny wychodzą tylko przegrani. Ważny, trudny temat, który skłania do myślenia nad tym co jeden człowiek może uczyni drugiemu. W imię czego? Władzy? Wyższości? Racji? Czy warto? * Książkę przeczytałam dzięki Czytampierwszy.pl i punktom tam zgromadzonym. * Hagola.wordpress.com
Czy ta recenzja była przydatna?
2018-08-04 10:36:56
niepoczytalna.com dodał recenzję:
Trudno mi ocenić, kto ponosi odpowiedzialność za tak nieudany ostateczny kształt powieści – autorzy czy tłumaczka (Monika Wiśniewska). Ponieważ "Drzewo migdałowe", które było tłumaczone przez Dorotę Dziewońską, jest oceniane bardzo wysoko, mogę domniemywać, że w tym przypadku tłumaczenie mogło przyczynić się do tego, że powieść okazała się zwyczajnie słaba. Tłumaczeniu nie można jednak przypisać błędów, które pojawiają się w powieści. Chociaż daje się wyczuć, że duet pisarzy zrobił rozeznanie w kwestii kultury, obyczajów czy potraw, to jednak autorzy bardzo często wplatali pozyskane informacje w treść powieści nieudolnie, co sprawiało, że dialogi o instrumentach, potrawach lub polityce brzmiały sztucznie i wymuszenie. Niestety w powieści pojawiły się również błędy, na które trudno przymknąć oko: szybko rozprzestrzeniający się pożar winorośli w przededniu zbiorów (może się mylę, ale owocujące winorośle nie wydają się zbyt łatwopalne); jeden z bohaterów, który jest sparaliżowany, nie może samodzielnie oddychać, ale może mówić (jak? – nie wiadomo); przewijający się do znudzenia pierścionek z diamentem o szlifie princessa, który miał być pierścionkiem zaręczynowym w latach trzydziestych (po matce, sic!), podczas gdy sam szlif powstał w latach sześćdziesiątych/osiemdziesiątych XX wieku (historia jubilerstwa zna dwa szlify o tej nazwie). Wiem, być może to czepialstwo, ale w momencie, gdy styl i historia są nie do przełknięcia, zaczynam skupiać się na szczegółach, a wtedy bardzo często wychodzą merytoryczne niedociągnięcia. Jedynym pozytywnym aspektem "Oblubienicy morza", jest poruszona tematyka konfliktu, który od dziesiątek lat toczy się na terytorium Palestyny i uświadomienie czytelnikom, że chociaż dla wielu z nich echo drugiej wojny światowej już dawno przebrzmiało, na świecie ciągle istnieją getta, w których odizolowani ludzie żyją w warunkach uwłaczających człowieczeństwu. Rozumiem, co autorzy chcieli osiągnąć swoją powieścią. Rozumiem, jak ważne jest uświadomienie, że nie ma złych narodów i nacji, a jedynie źli ludzie. Ważne jest zmaganie z uprzedzeniami i stereotypami, a jedyną rzeczą, o którą warto walczyć jest miłość. Rozumiem to wszystko, jednak nie ma takiego tematu, poruszanego problemu, który mógłby obronić źle napisaną książkę. Zdaję sobie sprawę, że istnieją czytelnicy, którzy skupiają się na historii, a nie sposobie w jaki jest opowiedziana, czytelnicy, którzy ponad styl przedkładają opisane emocje, ja jednak do nich nie należę. Doceniam przesłanie powieści, ale nie treść i rozwiązania fabularne, których nie powstydziliby się scenarzyści telenowel.
Czy ta recenzja była przydatna?
2018-07-03 12:47:08
Agata dodał recenzję:
Cztery historie, cztery dramaty ludzi, których drogi wyznaczała wojna i konflikty. W pewnym momencie losy tych postaci się ze sobą krzyżują tworząc poruszająca opowieść, która snuje się przez pokolenia, ponieważ akcja dzieje się na przestrzeni kilkudziesięcioleci, począwszy od lat trzydziestych, po lata dziewięćdziesiąte XX wieku. Jedną z bohaterek jest Sara, która musiała wraz z ojcem uciekać z Rosji do Palestyny ze względu na swoje żydowskie pochodzenie. Gdy poznaje Yousefa, myśli, że w jej życiu wszystko zaczyna się już układać, dochodzi do konfliktów narodowościowych. Kolejnym bohaterem powieści jest Ameer, który ucieka z Libanu do USA, gdzie rozpoczyna karierę naukowca, ale nie udaje mu się całkowicie zapomnieć o przeszłości. Osiemnastoletnie Żydówka, Rebeka odchodzi od swojego narzeczonego, za co grożą jej srogie konsekwencje. Za to i za jej poglądy,w których jasno sprzeciwia się traktowaniu Arabów przez jej rodaków. Wszystkie te historie pokazują, jak daleko posuwają z nienawiści do innych narodowości, ale też o miłości ponad podziałami i konfliktami.
Czy ta recenzja była przydatna?
2018-07-02 14:54:54
Aga dodał recenzję:
Rzadko sięgam po zagranicznych autorów, bardziej wielbię i odkrywam rodzimych, jednak dla takich pozycji warto zrobić wyjątek. Piękna lecz momentami tragiczna opowieść o miłości, która rodzi się na tle dramatycznych, historycznych wydarzeń, budzi skrajne emocje i mnóstwo pytań o sensowność wojennych działań, w których ginie masa niewinnych ludzi. Zadziwiające jest również to, jak los potrafi powielać pewne elementy z naszego życia, dopasowując je do całości układanki. Chociaż miałam obawy, czy zbliżę się na tyle do bohaterów, by móc odczytać głębię ich afektów, szybko jednak rozpierzchły się, bo płynność fabuły, niezwykle sugestywne wątki i obrazy przybierają na sile dzięki pierwszoosobowej narracji i wyjątkowo wyrazistymi sylwetkami, które trwale wpisują się w tło społeczno – polityczne i mają duże znaczenie dla opowiadanej historii. Czterech różnych bohaterów, retrospekcyjne wydarzenia, trudne wybory, dramatyczne decyzje. Miłość nie liczy lat, nie obchodzi ją data w kalendarzu, religia, stereotypowe szablony, w które chce się ją wpasować. Dla miłości nie ma podziałów, politycznych granic, ona nigdy nie patrzy na konflikty. Dla miłości liczy się serce. Historie czterech bohaterów poznajemy od początku - od ich ucieczki przed śmiercią, szczęśliwego biletu na przyszłość, od przemocy, utraty bliskich, buntów przeciwko światopoglądom innych. Czterech bohaterów jakże pochodzących z różnych światów i rzeczywistości. Los popląta ich ścieżki, pozwoli na najgorsze doświadczenia, wywołując w nas burzę emocji, nasz sprzeciw i wewnętrzną kontestację, jednak kiedy wydaje nam się, że już wszystko zostało powiedziane, drogi bohaterów schodzą się w najmniej oczekiwanym momencie. Widzimy ich życie z ich własnej, indywidualnej perspektywy, możemy poznać ich punkt spojrzenia na to, co się wokół nich dzieje. Opowieść, która zaskakuje na każdym kroku. Nie ma wyraźnych podziałów na narrację opisywaną przez autorkę, a autora. Płynność treści i fabuły sprawia, że zatapiamy się w historiach bohaterów od początku, w napięciu oczekując na ciąg dalszy. Powieść, która wciąga swą nieprzewidywalnością i epickim rozmachem, budując przed nami obrazy wojny i konfliktów dla zwykłego człowieka niezrozumiałego. A przecież każdy z nich chce normalnie żyć i funkcjonować, zdobywać wykształcenie, spełniać marzenia, zakochać się, mieć odrobinę szczęścia. „Oblubienica morza” poruszyła mnie bardzo. Pięknem podejmowanego tematu, dramatyzmem wznoszącym się przy każdej emocji, napięciem towarzyszącym wyborom bohaterów i ich przykrych doświadczeń w imię zaślepiających chorych idei, religijnych fanatyzmów, czy stereotypowym szablonom, przed którymi bronią się całym sercem. Zagrożenie ze strony złych ludzi jeszcze bardziej podgrzewa atmosferę powieści i jeszcze bardziej zespala prawdziwą miłość, dla której nie istnieją podziały czy granice ideologii. Książka, przy której warto spędzić czas. Mnie zauroczyła i na długo zapadła w pamięć. Odczuwałam wszelkie afekty towarzyszące bohaterom i pochłonął ich przejmujący los. Szczerze polecam! https://nietypowerecenzje.blogspot.com/2018/07/przedpremierowo-oblubienica-morza.html
Czy ta recenzja była przydatna?
Zobacz pozostałe recenzji
Twoja ocena:
Twoje imię lub pseudonim:*
Podaj swój adres e-mail lub zaloguj się, aby brać udział w konkursach dla najlepszych recenzentów.
Twój adres e-mail:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od Administratora za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Zgoda może być odwołana w każdym czasie. Administratorem danych osobowych Klientów jest: Profit M Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie (02-305), Aleje Jerozolimskie 134, NIP 525-22-45-459, Regon 015227002, KRS 0000756053
* Pole obowiązkowe
Przed dodaniem recenzji
zapoznaj się z regulaminem.
Facebook Instagram Twitter YouTube