Mechanizmy i źródła wzrostu gospodarczego Polityka ekonomiczna a wzrost gospodarczy
Mechanizmy i źródła wzrostu gospodarczego Polityka ekonomiczna a wzrost gospodarczy

Mechanizmy i źródła wzrostu gospodarczego Polityka ekonomiczna a wzrost gospodarczy

Wydawnictwo: CeDeWu
EAN: 978837556038
Okładka: Miękka
Data wydania: 2008
Język: polski
Ilość stron: 329
Wydawnictwo: CeDeWu
47.28
PLN
49,00 zł
47,28 zł
Oszczędzasz: 4% (2 zł)
Najtańsza wysyłka od: 9,99 zł

Koszt dostawy:

InPost Paczkomaty 24/7 od 9,99 zł
Poczta Polska Odbiór w punkcie od 10,99 zł
Poczta Polska doręczenie pod adres od 11,99 zł
InPost - przesyłka kurierska od 12,99 zł
FedEx - przesyłka kurierska od 15,99 zł
książka niedostępna

Opis produktu

Publikacja Mechanizmy i źródła wzrostu gospodarczego jest próbą na- wiązania do wielowątkowej dyskusji, jaka toczy się w literaturze światowej oraz polskiej na temat uwarunkowań wzrostu gospodarczego.Znaczenie polityki ekonomicznej państwa,jako czynnika wpływającego na wzrost go- spodarczy w krótkim i długim okresie, jest zagadnieniem budzącym wiele kontrowersji.
W wielu dyskusjach, wypowiedziach i publikacjach ekonomistów postuluje się i uzasadnia konieczność odejścia od sterowania popytem na rzecz polityki propodażowej, odejścia od polityki krótkookresowej (doraźnej, bieżącej) na rzecz tworzenia warunków dla długofalowego wzrostu gospodarczego. W tym kontekście dokonuje się rozróżnienia między polityką ekonomiczną w szerszym znaczeniu, która dotyczy całości przedsięwzięć państwa obejmu- jących ład ekonomiczny i funkcjonowanie gospodarki (polityka ekonomiczna ustrojowa, kształtowana na szczeblu rządu i parlamentu) a polityką bieżącą rządu. Z kolei,oparta na założeniach keynesowskich bieżąca polityka ekonomiczna popytowa ma nadal zwolenników.

Ożywienie dyskusji nad problematyką wzrostu gospodarczego i rolą polityki ekonomicznej jest również związane z procesami globalizacji i kształto- wania się gospodarki opartej na wiedzy na przełomie wieków. Owe procesy zmodyfikowały wiele zjawisk,takich jak:inflacja,bezrobocie, przebieg cyklu koniunkturalnego. Pojawiają się również globalne dysproporcje w tempie wzrostu gospodarczego pomiędzy różnymi grupami krajów i regionami świata. Znajdują one zwłaszcza wyraz w szybkim wzroście gospodarczym krajów azjatyckich,nieco wolniejszym wzroście gospodarki amerykańskiej i dość po- wolnym wzroście gospodarki europejskiej. Coraz częściej stawiana jest teza, że w ciągu najbliższych 20-30 lat może dojść do znamiennego przesunięcia punktu ciężkości gospodarki światowej do Azji, przy czym gospodarka euro- pejska może stawać się w coraz większym stopniu obszarem stagnacji i nie- nadążania za przyspieszeniem,obserwowanym u głównych beneficjentów globalizacji.
Czy na obecnym etapie rozwoju, gospodarka rynkowa może funkcjonować bez bieżącej polityki ekonomicznej?
Czy rządy i banki centralne powinny skoncentrować się na tworzeniu podażowych warunków dla długookresowego wzrostu gospodarczego, czy też powinny prowadzić aktywną politykę ekonomiczną w krótkim okresie, opartą na próbach sterowania popytem?
Kiedy i jaka polityka ekonomiczna może stymulować wzrost gospodarczy lub tworzyć bariery dla tego wzrostu?

Recenzje

Średnia ocena:
Łącznie oddano głosów:
Data ostatniej:

Twoja ocena:

Twoje imię lub pseudonim:
Podaj swój adres e-mail lub zaloguj się, aby brać udział w konkursach dla najlepszych recenzentów.
Twój adres e-mail:
Przed dodaniem recenzji zapoznaj się z regulaminem.