Kontrola konstytucyjności prawa. zagadnienia ustrojowe, procesowe i materialnoprawne. komentarz praktyczny dla sędziów i pełnomocników procesowych. wzory pism procesowych

Wydawnictwo: C.H. Beck Wydawnictwo Polska
Kategoria: książka
Seria wydawnicza: METODYKI BECKA
Język książki: polski
Rok wydania: 2014
Wydanie: 1
ISBN: 9788325545345
Liczba stron: 480
Oprawa: Twarda
174.62 PLN Cena w niePrzeczytane.pl:
174,62 zł
Cena katalogowa: 199,00 zł
książka niedostępna
zapytaj o książkę
Pozycja jest obecnie:
niedostępna
Koszt dostawy:
Paczka w RUCHu od 5,99 zł
InPost - przesyłka kurierska od 10,99 zł
Poczta Polska Odbiór w punkcie od 10,99 zł
Paczkomaty InPost od 11,99 zł
Poczta Polska doręczenie pod adres od 11,99 zł
FedEx - przesyłka kurierska od 12,99 zł
  • Opis produktu
W książce Kontrola konstytucyjności prawa zostały systematycznie i wszechstronnie omówione zagadnienia ustrojowe, procesowe i materialnoprawne sądowej kontroli konstytucyjności prawa, o bezpośredniej doniosłości dla praktyki prawniczej. Jest to pierwsze tego typu opracowanie na polskim rynku wydawniczym.

Istotnym novum opracowania jest powiązanie zagadnień ustrojowych, proceduralnych z zagadnieniami materialnoprawnymi. Prowadzony wywód jest bogato ilustrowany orzecznictwem konstytucyjnym, prezentowanym w sposób umożliwiający jego wykorzystanie przy rozstrzyganiu konkretnych problemów prawnych. Oryginalność książki wynika z dążenia do możliwie wszechstronnego, a jednocześnie przystępnego opracowania omawianych zagadnień.

Książka składa się z trzech części oraz wzorów pism procesowych.

W części I dotyczącej zagadnień ustrojowych omówiono istotę kontroli konstytucyjności prawa, modele tej kontroli w ujęciu prawnoporówawczym, ewolucję polskiego modelu kontroli konstytucyjności oraz formy bezpośredniego stosowania Konstytucji przez sądy, z uwzględnieniem różnic ujawniających się w tej kwestii między Sądem Najwyższym i Naczelnym Sądem Administracyjnym. Istotne znaczenie mają w tej części mają rozważania na temat pozycji ustrojowej Trybunału Konstytucyjnego jako sądu konstytucyjnego, a także granice kognicji Trybunału Konstytucyjnego przy kontroli norm.

W części II zaprezentowano podstawowe instytucje konstytucyjnego prawa procesowego. Kolejno omówiono zasady postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym (zasadę skargowości, dyspozycyjności, instrukcyjności, domniemania zgodności aktu normatywnego z konstytucją, jednoinstancyjności), podmiotowe aspekty postępowania (uczestników postępowania), a także szczegółowe zagadnienia postępowania zainicjowanego w trybie skarg konstytucyjnych, pytań prawnych oraz wniosków podmiotów szczególnie legitymowanych, ochronę tymczasową, typy orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego oraz skutki wyroków Trybunału Konstytucyjnego dla praktyki prawniczej.

W części III poświęconej materialnemu prawu konstytucyjnemu omówiono konstytucyjne prawa podmiotowe, co ułatwi wnoszenie skarg konstytucyjnych. Zostały one zgrupowane i usystematyzowane w rozdziałach nawiązujących do tytułów i systematyki rozdziału II Konstytucji RP: „Wolności i prawa osobiste”, „Wolności i prawa polityczne”, „Wolności i prawa ekonomiczne, socjalne i kulturalne”, „Środki ochrony wolności i praw”. W powyższych rozdziałach omówiono także te prawa podstawowe, które nie zostały bezpośrednio przyporządkowane przez ustawodawcę do rozdziału II Konstytucji RP, lecz w orzecznictwie są kwalifikowane jako prawa podstawowe chronione skargą konstytucyjną. W tej części książki omówiono także najistotniejsze dla praktyki normy przedmiotowego prawa konstytucyjnego. W szczególności omówiono zasady demokratycznego państwa prawnego, na czele z zasadą rzetelnej legislacji i zasadą zaufania, a także istotne derywaty tych zasad (zasady II i III stopnia), w tym zasadę określoności przepisów prawnych, zasadę ochrony praw nabytych i zasadę nieretroakcji. Syntetycznie omówiono także zasadę równości i proporcjonalności.

W ostatniej, IV części publikacji znajdują się przykładowe wzory skargi konstytucyjnej, pytania prawnego oraz wniosku o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP.

Książka adresowana jest głównie do sędziów i pełnomocników procesowych, ale także do szerszego kręgu prawników praktyków i teoretyków prawa.
recenzje czytelników
Zobacz pozostałe recenzji
Twoja ocena:
Twoje imię lub pseudonim:*
Podaj swój adres e-mail lub zaloguj się, aby brać udział w konkursach dla najlepszych recenzentów.
Twój adres e-mail:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od Administratora za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Zgoda może być odwołana w każdym czasie. Administratorem danych osobowych Klientów jest: Profit M Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie (02-305), Aleje Jerozolimskie 134, NIP 525-22-45-459, Regon 015227002, KRS 0000756053
* Pole obowiązkowe
Przed dodaniem recenzji
zapoznaj się z regulaminem.
Facebook Instagram