Konstytucja biznesu. Komentarz

Redakcja naukowa: Wierzbowski Marek
Wydawnictwo: Wolters Kluwer Polska
Kategoria: książka
Wiek: 15-99
Seria wydawnicza: Duże Komentarze
Język książki: polski
Rok wydania: 2019
Wydanie: 1
ISBN: 9788381603416
Liczba stron: 486
Oprawa: Twarda
Wymiary: B5
198.47 PLN Cena w niePrzeczytane.pl:
198,47 zł
Cena katalogowa: 226,59 zł
Pozycja jest obecnie:
dostępna
Status:
48h
Koszt dostawy:
Paczka w RUCHu od 5,99 zł
Poczta Polska Odbiór w punkcie od 9,99 zł
FedEx - przesyłka kurierska od 10,99 zł
Poczta Polska doręczenie pod adres od 10,99 zł
Paczkomaty InPost od 11,99 zł
  • Opis produktu

Konstytucja biznesu. Komentarz stanowi pierwsze na rynku wydawniczym omówienie pakietu czterech aktów prawnych tworzących fundamenty regulacji gospodarczej i zarazem publicznego prawa gospodarczego, które weszły w życie 30.04.2018 r.

 

Należą do nich ustawy uchwalone 6.03.2018 r.:

- Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2018 r. poz. 646 ze zm.),

- o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji Przedsiębiorców (Dz.U. z 2018 r. poz. 647),

- o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców (Dz.U. z 2018 r. poz. 648),

- o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2018 r. poz. 649)

 

które zastąpiły ustawę z 2.07.2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2017 r. poz. 2168 ze zm.) i jednocześnie stały się najważniejszymi aktami prawnymi prawa gospodarczego.

 

Komentowane przepisy ustawy mają systemowe znaczenie dla prawa gospodarczego oraz przede wszystkim dla praktyki obrotu gospodarczego, ponieważ wyznaczają zasadnicze relacje między przedsiębiorcami a organami władzy publicznej.

 

W komentarzu znajdziesz m.in.:

- omówienie aktualnej linii orzeczniczej sądów oraz stanowisk organów administracji w analizowanych sprawach,

- przegląd literatury przedmiotu,

- skondensowaną i czytelną strukturę książki, która pozwoli na szybie odnalezienie interesujących kwestii oraz odszukanie konkretnych orzeczeń lub stanowisk doktryny.

 

Obecne przepisy wprowadzają:

- istotne zmiany w zakresie podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej,

- nową terminologię,

- nowe instytucje i rozwiązania prawne

 

i tym samym kształtują warunki do prowadzenia działalności gospodarczej oraz wzmacniają pozycję przedsiębiorców w relacjach z organami administracji publicznej.

 

W publikacji omówiono m.in.:

- nowe zasady regulujące relacje przedsiębiorca-urzędnik;

- zasady tworzenia prawa gospodarczego;

- instytucję działalności nierejestrowej;

- zasady ułatwiające zakładanie działalności gospodarczej, w tym ulgę na start;

- zmiany w zawieszeniu i zakończeniu działalności gospodarczej;

- zmiany w zakresie ustanawiania pełnomocników przez przedsiębiorców zarejestrowanych w CEIDG;

- zmiany w zakresie nowego portalu informacyjnego dla przedsiębiorców (Punkt Informacji dla Przedsiębiorcy);

- powołanie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

 

Opracowanie będzie cenną pomocą w:

- prowadzeniu spraw gospodarczych i kierowaniu przedsiębiorstwami,

- obsłudze podmiotów gospodarczych,

- załatwianiu spraw przedsiębiorców związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej,

- przygotowywaniu aktów notarialnych dla przedsiębiorców,

- egzekucji w sprawach gospodarczych,

- prowadzeniu dokumentacji finansowej podmiotów gospodarczych,

- prowadzeniu spraw kadrowo-płacowych pracowników,

- prowadzeniu badan naukowych,

- przygotowywaniu prac naukowych,

- przygotowaniach do egzaminu adwokackiego i radcowskiego.

 

Książka została napisana przez przedstawicieli pięciu ośrodków naukowych: Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Łączą oni karierę akademicką z praktyką prawniczą, wykonując zawód radcy prawnego lub pozostając w zatrudnieniu w strukturach administracji publicznej.

 

Adresaci:

Publikacja jest przeznaczona dla prawników praktyków: adwokatów, radców prawnych, notariuszy, komorników, doradców podatkowych, sędziów, a także dla przedsiębiorców, pracowników administracji rządowej i samorządowej, działów kadr oraz zasobów ludzkich. Będzie cennym źródłem wiedzy dla aplikantów adwokackich i radcowskich oraz przedstawicieli nauki i studentów prawa i ekonomii.

 

 

Leszek Bielecki - doktor habilitowany nauk prawych; profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, kierownik Zakładu Naukowego Prawa Finansowego i Gospodarczego Instytutu Prawa, Ekonomii i Administracji na Wydziale Prawa, Administracji i Zarządzania UJK w Kielcach; dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Lublinie, urzędnik służby cywilnej II stopnia; członek założyciel Stowarzyszenia Badań nad Źródłami i Funkcjami Prawa „Fontes" z siedzibą w Rzeszowie, członek Głównej Komisji Orzekającej w Sprawach o Naruszenie Dyscypliny Finansów Publicznych w Warszawie; były pozaetatowy członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie, piastujący liczne stanowiska w administracji podatkowej; autor i współautor wielu publikacji z dziedziny prawa publicznego, w tym administracyjnego, gospodarczego, podatkowego i urzędniczego.

 

Jan Gola - doktor nauk prawnych; adiunkt w Katedrze Prawa Gospodarczego Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz wykładowca w Zakładzie Publicznego Prawa Gospodarczego Uniwersytetu Wrocławskiego; wykonawca projektów badawczych dotyczących prawa regulacji sektorów infrastrukturalnych oraz prawa zamówień publicznych; odbył staże naukowe we Francji, Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie; w 2017 r. otrzymał stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców.

 

Krzysztof Horubski - doktor habilitowany nauk prawnych; adiunkt w Zakładzie Publicznego Prawa Gospodarczego na Uniwersytecie Wrocławskim; radca prawny; autor ponad pięćdziesięciu opracowań naukowych z zakresu publicznego prawa gospodarczego oraz prawa administracyjnego.

recenzje czytelników
Zobacz pozostałe recenzji
Twoja ocena:
Twoje imię lub pseudonim:*
Podaj swój adres e-mail lub zaloguj się, aby brać udział w konkursach dla najlepszych recenzentów.
Twój adres e-mail:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od Administratora za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Zgoda może być odwołana w każdym czasie. Administratorem danych osobowych Klientów jest: Profit M Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie (02-305), Aleje Jerozolimskie 134, NIP 525-22-45-459, Regon 015227002, KRS 0000756053
* Pole obowiązkowe
Przed dodaniem recenzji
zapoznaj się z regulaminem.
Facebook Instagram Twitter YouTube