Geografia bezpieczeństwa

Język książki: polski
Rok wydania: 2004
ISBN: 8389423901
Liczba stron: 204
Oprawa: Miękka
Wymiary: B5
36.86 PLN Cena w niePrzeczytane.pl:
36,86 zł
Cena katalogowa: 38,00 zł
książka niedostępna
zapytaj o książkę
Pozycja jest obecnie:
niedostępna
Koszt dostawy:
Paczka w RUCHu od 5,99 zł
Poczta Polska Odbiór w punkcie od 9,99 zł
Poczta Polska doręczenie pod adres od 10,99 zł
FedEx - przesyłka kurierska od 11,99 zł
  • Opis produktu
Niniejszy podręcznik pt. „Geografia bezpieczeństwa" opracowano na podstawie badań przeprowadzonych w Zakładzie Geografii Wydziału Strategiczno-Obronnego AON.
Głównym celem tego opracowania jest przybliżenie czytelnikom pojęcia geografii bezpieczeństwa oraz wskazanie przedmiotu badań i zakresu zadań realizowanych zarówno w sferze praktyki, jak i w teorii badań naukowych, na gruncie tej dyscypliny naukowej lokowanej w tworzonym systemie nauk o bezpieczeństwie. Ponadto zostały wskazane potencjalne metody i techniki badawcze, reprezentatywne dla tej dyscypliny oraz kierunki przyszłych badań i dalszego rozwoju.
W wyniku podjętych rozważań autorzy doszli do wniosku, że zakres geografii bezpieczeństwa wykracza poza pola badań i obszary zainteresowania dotychczas uprawianych dyscyplin naukowych, tzn. geografii wojennej i geografii wojskowej - dyscyplin posiadających stosunkowo długą tradycję i dorobek. W świetle obecnego pojmowania bezpieczeństwa bazowanie na geografii wojennej i wojskowej stanowiłoby zbytnie ograniczenie obszaru i zakresu badań, zwłaszcza w kontekście współczesnych potrzeb rodzących się na gruncie praktyki. Geografia bezpieczeństwa tym różni się od geografii wojskowej i geografii wojennej, czym bezpieczeństwo narodowe od samego zjawiska wojny. Wskazano więc w opracowaniu obszar swoistego pola badań, w tym głównie zakres problematyki i obszary zainteresowania informacyjnego (problemowego) i przestrzennego geografii bezpieczeństwa. Szczególne znaczenie ma również przedstawienie możliwości wykorzystania dotychczasowego dorobku praktyki i teorii zespołu nauk geograficznych i nauk wojskowych, w tym również geografii wojennej i wojskowej, w kontekście wspierania badań i rozwiązywania problemów badawczych geografii bezpieczeństwa oraz jej rozwoju. Ma to miejsce na gruncie rozwoju teorii, jak i wykorzystania dorobku w działalności praktycznej struktur funkcjonujących w sferze bezpieczeństwa, w tym również militarnego, szczególnie w wymiarze krajowym - dla podnoszenia ogólnego poziomu bezpieczeństwa Polski i stawienia czoła wyzwaniom rodzącym się na gruncie współczesnych zagrożeń świata, regionu, państwa.
Treść niniejszego opracowania zawarto w trzech rozdziałach:
• W rozdziale pierwszym przedstawiono rozważania na temat istoty i natury samego bezpieczeństwa w wymiarze międzynarodowym i krajowym (narodowym), głównie w kontekście problemów, zagrożeń i rodzących się na tym tle wyzwań.
• Drugi rozdział ma znaczenie podstawowe. Przedstawione tu zostały związki geografii bezpieczeństwa z zespołem nauk geograficznych, także z innymi gałęziami i dyscyplinami naukowymi, również z dyscyplinami niemającymi statusu naukowego, ale istotnymi dla rozważań na gruncie geograficznym: z geopolityką i z geostrategią. W rozdziale tym przedstawiono koncepcję nowej dyscypliny naukowej - geografii bezpieczeństwa, starając się przedstawić jej funkcje, zakres badań oraz definiuje pojęcia tej dyscypliny.
• W rozdziale trzecim, przedstawiono rozważania, których istotą jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie o praktyczny wymiar geografii bezpieczeństwa dla wspomagania działalności w sferze bezpieczeństwa narodowego. W związku z tym przedstawiono działalność wybranych struktur państwa realizujących zadania w szeroko pojmowanym zakresie bezpieczeństwa narodowego i na tym tle szukano odpowiedzi na pytania, dla jakich zadań i w jakim zakresie istotne może być wsparcie tej działalności dorobkiem tworzonym na gruncie geografii bezpieczeństwa. Rozważaniom tym poświęcono najwięcej miejsca ponieważ wyłoniła się jako pierwszoplanowa problematyka infrastruktury geoinformacyjnej państwa. Toteż przedstawiono zarówno koncepcję rodzącą się na gruncie wojskowym, tzw. GEO-servera, jak i zaproponowano ogólne założenia budowy infrastruktury geoinformacyjnej państwa, a w jej ramach koncepcję systemu geoinformacyjnego na potrzeby bezpieczeństwa państwa. Zasygnalizowano tu również istotne kwestie zdalnego pozyskiwania geodanych i geoinformacji, a także dotyczące działalności Państwowego Monitoringu Środowiska, postrzegając w tych działaniach istotny potencjał dla realizacji zadań na gruncie bezpieczeństwa narodowego i geografii bezpieczeństwa.
W zakończeniu przedstawiono wnioski, z których wynikają zadania dla dalszych badań realizowanych na gruncie geografii bezpieczeństwa oraz stanowiące inspirację dla czytelników do dalszych poszukiwań.
W pracy zamieszczono 31 rysunki, 3 tabele i 3 załączniki. Obejmuje ponadto bibliografię zawierającą 157 pozycji. W tekście odwołano się do 193 przypisów zawierających tytuły bibliografii, w której znajdują się rozwinięcia treści rozważań lub własne myśli uzupełniające tą treść.
Niniejsza praca może być wykorzystywana w procesie dydaktycznym realizowanym w AON (na wyższych kursach obronnych, studiach polityki obronnej, studiach operacyjno-strategicznych oraz uzupełniających studiach magisterskich i kursach podyplomowych), a także w Departamentach Ministerstwa Obrony Narodowej i Zarządach Sztabu Generalnego oraz innych placówkach naukowo-badawczych, dydaktycznych i administracji państwowej zainteresowanych tworzeniem infrastruktury geoinformacyjnej państwa, szczególnie na potrzeby bezpieczeństwa narodowego.

Słowa kluczowe:

recenzje czytelników
Zobacz pozostałe recenzji
Twoja ocena:
Twoje imię lub pseudonim:*
Podaj swój adres e-mail lub zaloguj się, aby brać udział w konkursach dla najlepszych recenzentów.
Twój adres e-mail:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od Administratora za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Zgoda może być odwołana w każdym czasie. Administratorem danych osobowych Klientów jest: Profit M Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie (02-305), Aleje Jerozolimskie 134, NIP 525-22-45-459, Regon 015227002, KRS 0000756053
* Pole obowiązkowe
Przed dodaniem recenzji
zapoznaj się z regulaminem.
Facebook Instagram Twitter YouTube