Faktura ustrukturyzowana w spółdzielniach mieszkaniowych od 18 kwietnia 2019 r.

Komentarz z przykładami
Wydawnictwo: Legitax
Seria wydawnicza: Spółdzielnie mieszkaniowe
Język książki: polski
Rok wydania: 2019
Wydanie: 1
ISBN: 9788365868145
Liczba stron: 212
142.80 PLN Cena w niePrzeczytane.pl:
142,80 zł
Cena katalogowa: 149,00 zł
Pozycja jest obecnie:
dostępna
Status:
24h
Koszt dostawy:
Paczka w RUCHu od 5,99 zł
Paczkomaty InPost od 9,99 zł
FedEx - przesyłka kurierska od 10,99 zł
  • Opis produktu

Ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o elektronicznym fakturowaniu  (...) (Dz. U. poz. 2191) - dalej „ustawa o elektronicznym fakturowaniu" - implementuje do polskiego porządku prawnego wymagania stawiane przez Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/55/UE z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie fakturowania elektronicznego w zamówieniach publicznych (Dz. Urz. UE L 266 z 17.10.2017, str. 19).

 

Jednym z głównych celów Dyrektywy jest zobowiązanie organów administracji publicznej wszystkich szczebli w Państwach Członkowskich , w tym Spółdzielni Mieszkaniowych do akceptowania ustrukturyzowanych faktur w postaci elektronicznej zgodnych z normą europejską EN 16931-1: 2017, które są wystawiane przez wykonawców w związku z realizacją umów zawartych w sprawie zamówień publicznych (...). Przypomnieć należy, iż  Spółdzielnie Mieszkaniowe  zobowiązane są do stosowania ustawy Prawo Zamówień Publicznych, z uwzględnieniem szczegółowych zasad funkcjonowania SM.

 

W Polsce obowiązek ten będzie realizowany za pomocą Platformy Elektronicznego Fakturowania. Nowe obowiązki zostają nałożone na wszystkich uczestników sektora finansów publicznych w tym na Spółdzielnie Mieszkaniowe, z uwzględnieniem specyfiki ich  działalności i zakresu stosowania ustawy PzP.

 

Spółdzielnie Mieszkaniowe,  już od 18 kwietnia 2019r. zmuszone zostają do odbierania faktur ustrukturyzowanych  od wykonawców/ dostawców za pośrednictwem w/w Platformy Elektronicznego Fakturowania i jest to obowiązek Spółdzielni Mieszkaniowych, którego  Spółdzielnie nie mogą wyłączyć w zawieranej umowie zamówienia publicznego.

 

Faktury ustrukturyzowane będą automatycznie przetwarzane w urządzeniach finansowo księgowych w Spółdzielniach Mieszkaniowych, przy zastosowaniu aplikacji API 0.3.0 lub za pomocą aplikacji webowych lub desktopowych.

 

Z uwagi na powyższe przedstawiamy Państwu Najnowszą publikację dotyczącą obowiązków Spółdzielni Mieszkaniowych związanych m.in.: z procedurą rejestracji Spółdzielni Mieszkaniowej w stowarzyszeniu OpenPeppol z siedzibą w Brukseli, rejestracji na Platformie Elektronicznego Fakturowania (PEF), logowania na PEF, pobierania faktur ustrukturyzowanych, ich przetwarzania, obowiązków Zamawiającego, daty rejestracji, sposobów uwierzytelniania użytkowników na PEF, trybu naprawiania wadliwych faktur ustrukturyzowanych, które od 18 kwietnia 2019r. wykonawcy/ dostawcy mają prawo wprowadzać na PEF czy też wykorzystywania przez Spółdzielnie Mieszkaniowe  usług krajowych brokerów platformy. Końcowo należy zauważyć, że faktury ustrukturyzowane NIE MAJĄ ODPOWIEDNIKA PAPIEROWEGO I NIE BĘDĄ WYSYŁANE DO SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWYCH DROGĄ TRADYCYJNĄ.

 

Jest to zatem REWOLUCJA W DOKUMENTOWANIU ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH  i początek całkowitej likwidacji faktury „papierowej" w zamówieniach publicznych ( ostatecznie ma to nastąpić od 1 listopada 2020r.) w Spółdzielniach Mieszkaniowych.

 

Prezentowana pozycja omawia wszelkie obowiązki, które zostały nałożone na Spółdzielnie Mieszkaniowe  w zakresie w jakim będą zobowiązane do pobierania i automatycznego przetwarzania faktur ustrukturyzowanych VAT oraz „innych dokumentów ustrukturyzowanych".

 

 

Michał Szczypiór - Dyrektor Generalny Zakładu Szkolenia i Ekspertyz Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego O/Wrocław, Kierownik Podyplomowych Studiów Prawa Podatkowego w DWSSP Asesor we Wrocławiu, wykładowca na WSB we Wrocławiu, wykładowca na Studiach Podyplomowych  „Rachunkowość i podatki" na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, autor dysertacji doktorskiej „Organy władzy publicznej w podatku VAT (2013r.)", promotor pracy prof. dr hab. Karol Kiczka,  Konsultant Centrum Studiów i Analiz Gospodarczych z/s w Warszawie, w przeszłości pracownik Izby Skarbowej we Wrocławiu, trener, konsultant, autor 11 pozycji monograficznych afiliowanych przez Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, autor licznych publikacji z zakresu podatku VAT kierowanych m.in. do Spółdzielni Mieszkaniowych.

recenzje czytelników
Zobacz pozostałe recenzji
Twoja ocena:
Twoje imię lub pseudonim:*
Podaj swój adres e-mail lub zaloguj się, aby brać udział w konkursach dla najlepszych recenzentów.
Twój adres e-mail:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od Administratora za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Zgoda może być odwołana w każdym czasie. Administratorem danych osobowych Klientów jest: Profit M Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie (02-305), Aleje Jerozolimskie 134, NIP 525-22-45-459, Regon 015227002, KRS 0000756053
* Pole obowiązkowe
Przed dodaniem recenzji
zapoznaj się z regulaminem.

Polecamy także:

Cena katalogowa: 279,00 zł
Cena w niePrzeczytane.pl: 279,00 zł
Status: 24h
 
Cena katalogowa: 279,00 zł
Cena w niePrzeczytane.pl: 267,39 zł
Status: 24h
 
Cena katalogowa: 259,00 zł
Cena w niePrzeczytane.pl: 248,23 zł
Status: 24h
 
Facebook Instagram Twitter YouTube