Działalność społeczna rodziny Gałęzowskich na emigracji polskiej we Francji na przełomie XIX i XX wieku

Wydawnictwo: DiG
Kategoria: książka
Język książki: polski
Rok wydania: 2013
ISBN: 9788371818011
Liczba stron: 232
Oprawa: Twarda
29.39 PLN Cena w niePrzeczytane.pl:
29,39 zł
Cena katalogowa: 40,01 zł
książka niedostępna
zapytaj o książkę
Pozycja jest obecnie:
niedostępna
Koszt dostawy:
Paczka w RUCHu od 5,99 zł
InPost - przesyłka kurierska od 10,99 zł
Poczta Polska Odbiór w punkcie od 10,99 zł
Paczkomaty InPost od 11,99 zł
Poczta Polska doręczenie pod adres od 11,99 zł
FedEx - przesyłka kurierska od 11,99 zł
  • Opis produktu
Książka niniejsza nie jest klasyczną biografią. Nie jest też historią rodziny, nawet jeśli była to rodzina tak wybitna, jak Gałęzowscy. Jej celem jest poszerzenie naszej wiedzy o emigracji polskiej we Francji, a zwłaszcza o jej życiu społecznym. Książka jest zarazem próbą dokumentacji pracy społecznej jednej rodziny na emigracji we Francji na przełomie XIX i XX w. — Gałęzowskich. Można powiedzieć, że dzieło tej rodziny było w równym stopniu wielkie, jak i pozostało nieznane. Ich aktywność wypełniła lukę, jaka powstała po „zmierzchu Czartoryskich”. Najważniejsza była dla nich działalność społeczna, ale uczestniczyli też w życiu politycznym emigracji.
Celem pracy jest także próba ukazania, jak wola jednego człowieka, jego współpracowników (batiniolczycy) i rodziny mogła doprowadzić do wykrystalizowania się ambitnego, a zarazem pragmatycznego programu działalności społecznej wśród emigrantów. Programu i form działania, które w okresie słabnących nadziei i pogarszających się możliwości były dla emigrantów często jedynym ratunkiem i szansą już nie tylko na stabilizację życiową, ale choćby na przetrwanie. Działalność społeczna Gałęzowskich ewoluowała od powstańczej tradycji, konspiracji i rewolucji do programu pracy organicznej, na który składała się budowa polskiego systemu edukacji, opieki społecznej, czy pośred-nictwa pracy. Głównym animatorem, pionierem i bohaterem tego procesu był Seweryn Gałęzowski.
recenzje czytelników
Zobacz pozostałe recenzji
Twoja ocena:
Twoje imię lub pseudonim:*
Podaj swój adres e-mail lub zaloguj się, aby brać udział w konkursach dla najlepszych recenzentów.
Twój adres e-mail:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od Administratora za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Zgoda może być odwołana w każdym czasie. Administratorem danych osobowych Klientów jest: Profit M Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie (02-305), Aleje Jerozolimskie 134, NIP 525-22-45-459, Regon 015227002, KRS 0000756053
* Pole obowiązkowe
Przed dodaniem recenzji
zapoznaj się z regulaminem.
Facebook Instagram