Doświadczenia kata

My Experiences as an Executioner
Wydawnictwo: Aktywa
Kategoria: książka
Język książki: polski
Rok wydania: 2020
ISBN: 9788394652890
Liczba stron: 176
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
16.97 PLN Cena w niePrzeczytane.pl:
16,97 zł
Cena katalogowa: 29,90 zł
Pozycja jest obecnie:
dostępna
Status:
24h
Koszt dostawy:
Paczka w RUCHu od 5,99 zł
Poczta Polska Odbiór w punkcie od 9,99 zł
FedEx - przesyłka kurierska od 10,99 zł
Poczta Polska doręczenie pod adres od 10,99 zł
Paczkomaty InPost od 11,99 zł
  • Opis produktu
Doświadczenia kata to prawdziwe relacje angielskiego wykonawcy wyroków śmierci James'a Berry'ego, urodzonego w roku 1852, a zmarłego w roku 1913. W książce tej kat opowiada o niektórych egzekucjach, które przeprowadził własnoręcznie; wymienia nazwiska skazanych i opisuje metody, jakimi wykonywał wyroki. Ponadto pisze o swoich osobistych poglądach na temat kary śmierci i różnych pomysłach jej wymierzania, które były stosowane w całej historii Europy i Ameryki, opisując mechanizmy gilotyny, garoty, szubienicy, narzędzi dźgających i tym podobnych.

James Berry oferuje czytelnikowi unikalną możliwość spojrzenia na wykonywanie kary śmierci z punktu widzenia kata, a nawet poświęca nieco czasu, aby opisać „biznesową” stronę bycia egzekutorem. W tym wydaniu zawarto ilustracje przedstawiające jego ofiary, wizytówki i różne metody egzekucji.

Wprowadzenie zostało napisane przez angielskiego fotografa i autora Henrego Snowdena Warda.

Data pierwszej publikacji w Wielkiej Brytanii miała miejsce w roku 1892.
recenzje czytelników
2019-10-30 22:09:25
Patrycja dodał recenzję:
"Doświadczenia kata" to trzecia książka z cyklu Rozmowy z katem wydana nakładem Wydawnictwa Aktywa. Wszystkie pozycje serii poruszają tematykę związaną z karą śmierci. Są to 172 strony bardzo ciekawej historii, a warto też wspomnieć iż pierwsza publikacja książki miała miejsce w roku 1892 w Wielkiej Brytanii. James Berry urodzony w 1852 roku w Yorkshire. Był sprzedawcą butów, a nawet policjantem, wykonywał wiele zawodów żeby utrzymać rodzinę, a ostatecznie złożył podanie na stanowisko kata. Do podjęcia tej dycyzji zmusiła go sytuacja finansowa. Mimo ogromnego sprzeciwu rodziny i znajomych udało mu się zdać egzaminy i zostać katem, a w 1884 roku wykonał swoją pierwszą egzekucję. Traktował swoją pracę jak każdy inny zawód. Dzięki silnej woli potrafił doskonale panować nad emocjami żeby dobrze wykonywać powierzone mu zadanie. Był wyjątkowo łagodnym i spokojnym człowiekiem, na początku swojej kariery wysyłał kapelanom wiersz i prosił o przeczytanie go skazańcom. Starał się udoskonalić metodę wykonywania egzekucji by przebiegała ona bez komplikacji. Chciał aby skazany jak najmniej cierpiał, a jego śmierć była szybka i bezbolesna. "Doświadczenia kata" to książka, która pozwala nam poznać tajniki zawodu kata. James Berry opowiada w niej o prawdziwych przypadkach osób skazanych na śmierć, których egzekucję przeprowadził własnoręcznie. Autor opisuje przebieg egzekucji, zachowanie więźniów w drodze na szubienicę oraz swoje własne przemyślenia na temat kary śmierci. Jest to naprawdę pouczająca i wciagająca lektura, zawierająca ciekawe grafiki, rysunki szubienic, tabele i obliczenia wykonane przez Berry'ego. Bardzo interesująca jest też korespondencja dotycząca wykonywanych wyroków, którą prowadził z urzędnikami. "Doświadczenia kata" to niesamowita historia profesji, która od zawsze wzbudzała ogromne kontrowersje i zainteresowanie. Czytajcie, bo warto!
Czy ta recenzja była przydatna?
2019-08-01 21:14:49
Kinga Velaris' Library dodał recenzję:
Kolejna książka z cyklu „Rozmowy z katem". Ta jednak zdecydowanie różni się od poprzednich. Otóż w tej części cofamy się jeszcze nieco bardziej wstecz, aż do XIX wieku. Narratorem jest sam autor i pisownia jest niemalże idealnie odwzorowana z jego pamiętnika z pominięciem dosłownie kilku scen, zbyt drastycznych, by można je było umieścić w książce. W tej książce opisywane są kulisy zawodu kata. Zagłebimy się w nich bardziej niż w przypadku wspomnień Johna Ellisa. Na samym początku poznajemy aktorki życiorys naszego bohatera. Najprawdopodobniej był on pierwszym katem, który umiał czytać i pisać. Wiedzę tą dobrze wykorzystał. W kolejnych rozdziałach dowiadujemy się mnóstwa technicznych rzeczy, od grubości i jakości liny, po samą zapadnię w szubienicy. Bardzo ważną częścią jest rozdział poświęcony wysokości spadu. Okazuje się, że wcześniejsza rozpiska nie była do końca poprawna, przez co doszło do kilku nieprzyjemnych incydentów. Gdzie przy jednym z nich nasz kat został pomówiony o nieprofesjonalne wykonanie wyroku. Co pokazało, że instytucja kata także ma możliwość ochrony. Więcej na: https://libraryofvelaris.blogspot.com/2019/07/przedpremierowo-doswiadczenia-kata.html
Czy ta recenzja była przydatna?
Zobacz pozostałe recenzji
Twoja ocena:
Twoje imię lub pseudonim:*
Podaj swój adres e-mail lub zaloguj się, aby brać udział w konkursach dla najlepszych recenzentów.
Twój adres e-mail:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od Administratora za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Zgoda może być odwołana w każdym czasie. Administratorem danych osobowych Klientów jest: Profit M Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie (02-305), Aleje Jerozolimskie 134, NIP 525-22-45-459, Regon 015227002, KRS 0000756053
* Pole obowiązkowe
Przed dodaniem recenzji
zapoznaj się z regulaminem.
Facebook Instagram Twitter YouTube