Buntownicza czułość

Kategoria: książka
Rok wydania: 2013
ISBN: 9788377806753
Liczba stron: 152
Oprawa: oprawa twarda
20.35 PLN Cena w niePrzeczytane.pl:
20,35 zł
Cena katalogowa: 21,00 zł
książka niedostępna
zapytaj o książkę
Pozycja jest obecnie:
niedostępna
Koszt dostawy:
Paczka w RUCHu od 5,99 zł
InPost - przesyłka kurierska od 10,99 zł
Poczta Polska Odbiór w punkcie od 10,99 zł
Paczkomaty InPost od 11,99 zł
Poczta Polska doręczenie pod adres od 11,99 zł
FedEx - przesyłka kurierska od 11,99 zł
  • Opis produktu
Jeszcze przed ukończeniem studiów Seda Wermiszewa wyszła za mąż za inżyniera Tigrana Zoliana. Jego matką była Zoja Jasińska, naukowiec i wykładowca, założycielka katedr literatury rosyjskiej na wyższych uczelniach Armenii. Ta okoliczność w znaczącym stopniu sprawiła, iż lata nauki na wydziale ekonomii stały się dla Sedy czasem głębokiego wnikania w duchowy klimat literatury rosyjskiej. Ojcem teściowej był znany na przełomie XIX i XX w. pisarz i krytyk Hieronim Jasiński (1850-1931), wnuk polskiego ziemianina zesłanego w głąb Rosji za udział w powstaniu listopadowym. Wśród jego znajomych były dziesiątki wybitnych prozaików i poetów rosyjskiego fin de si?cle, a w jego domu bywały żywe legendy poezji rosyjskiej, takie jak: Błok, Gumilow, Bieły czy Jesienin.
Sama pisać zaczęła dość późno-w wieku 32 lat. Od razu w sposób dojrzały, sprawny, bez właściwej debiutantom naiwności i wielosłowia.
Jak twierdzi sama poetka, na rozpoczęcie własnej pracy poetyckiej wpłynęło spotkanie w 1964 r. z poezją Mariny Cwietajewej, która dopiero wtedy, z wielkimi oporami władz, zaczęła być udostępniana czytelnikom. Porywające intonacje jej wierszy, ich odwaga i bezpośredniość - "buntownicza czułość" - okazały się nieoczekiwanie bliskie psychice i osobowości poetyckiej samej Wermiszewej, współgrając z przeżyciami i przemyśleniami młodszej o 40 lat ormiańskiej "koleżanki po piórze".
Poezja Sedy ze wszech miar nie przystawała do tych wzorców poezji współczesnej, do których zdążyło przywyknąć już całe pokolenie czytelników w powojennej Rosji, a tym bardziej w konserwatywnych kręgach literackich Erywania, gdzie wywoływała zdumienie graniczące z oburzeniem. Może nie tyle ze względu na to, co w niej było - raczej na to, czego w niej nie było, jeśli chodzi o tematykę, intonacje, krąg zainteresowań.
recenzje czytelników
Zobacz pozostałe recenzji
Twoja ocena:
Twoje imię lub pseudonim:*
Podaj swój adres e-mail lub zaloguj się, aby brać udział w konkursach dla najlepszych recenzentów.
Twój adres e-mail:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od Administratora za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Zgoda może być odwołana w każdym czasie. Administratorem danych osobowych Klientów jest: Profit M Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie (02-305), Aleje Jerozolimskie 134, NIP 525-22-45-459, Regon 015227002, KRS 0000756053
* Pole obowiązkowe
Przed dodaniem recenzji
zapoznaj się z regulaminem.
Facebook Instagram