Biegły w postępowaniu cywilnym i karnym

Komentarz praktyczny, orzecznictwo, wzory pism procesowych
Wydawnictwo: C.H. Beck Wydawnictwo Polska
Kategoria: książka
Seria wydawnicza: Komentarze i Linia Orzecznicza
Język książki: polski
Rok wydania: 2017
Wydanie: 1
ISBN: 9788325590345
Liczba stron: 400
Oprawa: miękka ze skrzydełka
Wymiary: A5
178.59 PLN Cena w niePrzeczytane.pl:
178,59 zł
Cena katalogowa: 179,00 zł
Pozycja jest obecnie:
dostępna
Status:
24h
Koszt dostawy:
Paczka w RUCHu od 5,99 zł
Poczta Polska Odbiór w punkcie od 9,99 zł
FedEx - przesyłka kurierska od 10,99 zł
Poczta Polska doręczenie pod adres od 10,99 zł
Paczkomaty InPost od 11,99 zł
  • Opis produktu

Niniejsza publikacja stanowi praktyczny komentarz omawiający instytucję biegłego w postępowaniu cywilnym i karnym.

Biegły, zarówno w postępowaniu cywilnym jak i karnym, pełni rolę pomocnika organu procesowego w sytuacjach wymagających specjalnych wiadomości. Stanowi on instytucję prawa procesowego i może używać tytułu biegłego tylko sporządzając opinie dla określonego w przepisach prawa kręgu podmiotów.

Cechą wyróżniającą dowód z opinii biegłego na tle innych środków dowodowych są wiadomości specjalne, mające istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy. Dlatego też normy o możliwości korzystania z opinii biegłego znajdują się w Rozdziale 22 KPK „Biegli, tłumacze, specjaliści" a także Dziale III KPC „Dowody". Godny uwagi jest fakt, iż dowód ten jest jednym z elementów materiału dowodowego, który został zgromadzony w sprawie.

Z przepisów prawa procesowego, tj. art. 278 KPC, art. 193 KPK czy art. 84 KPA wynika, że biegłego można powołać tylko w sytuacjach, w których zachodzi potrzeba wyjaśnienia istotnych okoliczności dla ustalenia stanu faktycznego. Istotny jest również fakt, że dowodu z opinii biegłego nie można zastępować żadnymi innymi dowodami. Jeżeli ustalenie jakiegoś faktu wymaga wiedzy specjalnej, to niezbędne jest wezwanie biegłego, a nie korzystanie z innych dowodów.

Dopuszczenie opinii biegłego zarówno w procedurze karnej, jak i cywilnej wymaga postanowienia sądu (art. 279 KPC oraz art. 194 KPK).

Przedstawiona publikacja zawiera wiele interesujących aspektów wskazanego tematu, które mogą okazać się interesujące dla Czytelnika. Wśród nich można wyróżnić:

  • zagadnienia dotyczące statusu biegłego, jego obowiązków oraz roli w postępowaniu cywilnym i karnym oraz
  • status biegłego w kodeksowych, jak i pozakodeksowych regulacjach prawnych.

Poza komentarzem praktycznym, we wskazanym utworze do każdego artykułu dodane zostało orzecznictwo wraz z tezami oraz wzory pism procesowych, które mogą pomóc w zobrazowaniu tematyki.

Niniejsza publikacja skierowana jest zarówno do praktyków zawodów prawniczych - adwokatów, radców prawnych, sędziów, ale może być przydatna jako literatura uzupełniająca dla biegłych sądowych. Ze względu na to, że rozważania o charakterze ogólnym dotyczące charakterystycznych cech dowodu z opinii biegłego, a także związanych z nim zagadnień proceduralnych zostały uszczegółowione o kwestie związane z biegłym lekarzem, niniejsza monografia szczególnie kierowana jest do biegłych lekarzy.

recenzje czytelników
Zobacz pozostałe recenzji
Twoja ocena:
Twoje imię lub pseudonim:*
Podaj swój adres e-mail lub zaloguj się, aby brać udział w konkursach dla najlepszych recenzentów.
Twój adres e-mail:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od Administratora za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Zgoda może być odwołana w każdym czasie. Administratorem danych osobowych Klientów jest: Profit M Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie (02-305), Aleje Jerozolimskie 134, NIP 525-22-45-459, Regon 015227002, KRS 0000756053
* Pole obowiązkowe
Przed dodaniem recenzji
zapoznaj się z regulaminem.
Facebook Instagram