Bałkany wyobrażone

Wydawnictwo: CZARNE
Kategoria: książka
Język książki: polski
Rok wydania: 2014
Wydanie: 2
ISBN: 9788375367102
Liczba stron: 560
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
23.27 PLN Cena w niePrzeczytane.pl:
23,27 zł
Cena katalogowa: 28,77 zł
Pozycja jest obecnie:
dostępna
Status:
48h
Koszt dostawy:
Paczka w RUCHu od 5,99 zł
InPost - przesyłka kurierska od 10,99 zł
Poczta Polska Odbiór w punkcie od 10,99 zł
Paczkomaty InPost od 11,99 zł
Poczta Polska doręczenie pod adres od 11,99 zł
FedEx - przesyłka kurierska od 11,99 zł
  • Opis produktu
Przekład Piotr Szymor i Magdalena Budzińska

?Gdyby Bałkany nie istniały, należało by je wymyśleć? napisał Hermann Keyserling w swoim słynnym tekście z 1928 roku. Książka Marii Todorovej Bałkany wyobrażone śledzi relacje pomiędzy tym co realne i tym, co imaginacyjne. Opierając się na licznych dziełach literatury podróżniczej, relacjach dyplomatów, doniesieniach naukowców dziennikarzy, książka Todorovej eksploruje ontologię Bałkanów od osiemnastego wieku do dnia dzisiejszego, odkrywając drogę rodzenia się zmitologizowanego wizerunku tej części Europy. Autorce, urodzonej i wykształconej na Bałkanach, udało się połączyć w swoim klasycznym już dzisiaj dziele podejście naukowe z głębokim, prawdziwym zrozumieniem.


"?Gdyby Bałkany nie istniały, należało by je wymyśleć? napisał Hermann Keyserling w swoim słynnym tekście z 1928 roku. Książka Marii Todorovej ?Bałkany wyobrażone? śledzi relacje pomiędzy tym co realne i tym, co imaginacyjne. Opierając się na licznych dziełach literatury podróżniczej, relacjach dyplomatów, doniesieniach naukowców dziennikarzy, książka Todorovej eksploruje ontologię Bałkanów od osiemnastego wieku do dnia dzisiejszego, odkrywając drogę rodzenia się zmitologizowanego wizerunku tej części Europy. Autorce, urodzonej i wykształconej na Bałkanach, udało się połączyć w swoim klasycznym już dzisiaj dziele podejście naukowe z głębokim, prawdziwym zrozumieniem. ?Bałkany wyobrażone? są budzącą szacunek pracą naukową, której nie sposób wszelako zakwalifikować do kategorii nużących czytelnika i abstrakcyjnych dla nie-znawcy rozpraw, przeciwnie ? stanowią lekturę pasjonującą dla każdego odbiorcy zainteresowanego ewolucją stereotypowych wyobrażeń o innych kulturach, przy czym realia bałkańskie dookreślają tu jedynie współrzędne obszaru, który wydarzenia ostatniego piętnastolecia zamknęły w takim właśnie negatywnym i uproszczonym medialnym oglądzie. Z licznych odniesień współczesnych zawartych w tekście dowiadujemy się, co jawi się jako dodatkowy atut książki, jak wieloznacznie ? z perspektywy ?geografii mocy? ? identyfikować można pojęcia takie jak ?wolność?, ?barbarzyństwo?, ?cywilizacja? czy ?porządek?. Dla czytelnika polskiego tekst ten ma szansę stać się jednym z fundamentalnych instrumentów poznania i zrozumienia zjawisk sprzyjających narodzinom charakterystycznej kategorii kulturowej we współczesnej ?na nowo podzielonej? Europie ? cywilizacyjnie motywowanego kompleksu prowincjonalności."
prof. Lech Miodyński

"?Bałkany wyobrażone? niemal natychmiast po wydaniu weszły do kanonu lektur nie tylko historyków europejskiej cywilizacji czy analityków politycznej współczesności, ale i antropologów kultury oraz przedstawicieli innych dziedzin humanistyki zainteresowanych tym regionem. To książka przesycona duchem zrozumienia i empatii, konsekwentnie ilustrująca swe motto, które głosi, że Bałkany można kochać ani się nimi nie szczycąc, ani się ich nie wstydząc."
prof. Maria Dąbrowska-Partyka

"Książką ?Bałkany wyobrażone? Maria Todorova potwierdza swoją reputację jednego z najwybitniejszych bałkańskich historyków. ?Bałkany wyobrażone? to książka pełna pasji, naukowa, wciągająca, polemiczna, ambitna, odważna."
?Slavic Review?
recenzje czytelników
2019-09-15 23:06:25
Antonia dodał recenzję:
Niestety ta książka mnie raczej zawiodła. Nie tego oczekiwałam. Wiedziałam że to pozycja naukowa ale „Bałkany wyobrażone” Marii Todorovej niestety jest napisana trudnym językiem i mało w niej … Bałkanów. Dużo Turcji, Grecji a mało tej pasji i butności Bałkanów, tej wielkiej kultury, tej rozpaczy kiedy to Sarajewo stanęło w ogniu na kilka lat, tego Belgradu wspaniałego, tych mostów łączących Orient i Europę. Czegoś mi zabrakło. Polecam ale dla wybranych.
Czy ta recenzja była przydatna?
Zobacz pozostałe recenzji
Twoja ocena:
Twoje imię lub pseudonim:*
Podaj swój adres e-mail lub zaloguj się, aby brać udział w konkursach dla najlepszych recenzentów.
Twój adres e-mail:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od Administratora za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Zgoda może być odwołana w każdym czasie. Administratorem danych osobowych Klientów jest: Profit M Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie (02-305), Aleje Jerozolimskie 134, NIP 525-22-45-459, Regon 015227002, KRS 0000756053
* Pole obowiązkowe
Przed dodaniem recenzji
zapoznaj się z regulaminem.
Facebook Instagram