Aparat centralny 1 zarządu głównego kgb jako instrument realizacji globalnej strategii kremla 1954-1991

Wydawnictwo: RYTM
Kategoria: książka
Seria wydawnicza: GRY WYWIADÓW
Język książki: polski
Rok wydania: 2013
ISBN: 9788373995888
Liczba stron: 424
Oprawa: Twarda
38.39 PLN Cena w niePrzeczytane.pl:
38,39 zł
Cena katalogowa: 56,70 zł
książka niedostępna
zapytaj o książkę
Pozycja jest obecnie:
niedostępna
Koszt dostawy:
Paczka w RUCHu od 5,99 zł
InPost - przesyłka kurierska od 10,99 zł
Poczta Polska Odbiór w punkcie od 10,99 zł
Paczkomaty InPost od 11,99 zł
Poczta Polska doręczenie pod adres od 11,99 zł
FedEx - przesyłka kurierska od 12,99 zł
  • Opis produktu
„Wszyscy, którzy walczyli z KGB - lub wszyscy, którzy w niej służyli – zostaną zaskoczeni tą niezwykłą książką. Nikt nie przypuszczał, że kiedyś powstanie całościowe i fachowe przedstawienie tajnej centrali szpiegowskiej, szczególnie tej, która odegrała tak ważną rolę w okresie zimnej wojny. Jest to owoc żmudnych poszukiwań wszelkich dostępnych informacji oraz rygorystycznej weryfikacji źródeł pod kątem ich rzetelności i wiarygodności. Leszek Pawlikowicz wyświadczył nieocenioną przysługę historykom zimnej wojny. Jego książka już jest klasykiem. Będzie istotną pozycją każdego zbioru bibliotecznego poświęconemu szpiegostwu, nieocenionym narzędziem dla pisarzy i naukowców, oraz funkcjonariuszy kontrwywiadu, no i oczywistą zachętą do dalszych badań.”

Tennent H. Bagley, były szef Sekcji Kontrwywiadu w Wydziałe Rosji Radzieckiej/
Bloku Wschodniego CIA, kierujący operacjami przeciwko KGB


„…Jest to praca pionierska, nikt w polskiej literaturze przedmiotu nie podjął się, jak do tej pory, tak drobiazgowego odtworzenia struktury, zadań i funkcji realizowanych przez wywiad radziecki w ramach Pierwszego Zarządu Głównego KGB. Mógł się tego podjąć jedynie doktor Leszek Pawlikowicz, łączący zawodowy warsztat historyka z pasją badacza od lat oddającego się poszukiwaniom i dociekaniom, najpier hobbystycznym, a z czasem, za namową profesora Pawła Wieczorkiewicza, naukowym, rezultatem czego jest recenzowana przeze mnie praca, którą uważam za ambitną i nowatorską. […] Autor dokonał analizy porównawczej 900 różnorodnych materiałów obejmujących ponad 150 000 stron tekstu. Obraz wywiadu KGB odtwarzał z tysięcy, rozsypanych po świecie puzzli…”

dr hab. Zbigniew Siemiątkowski, Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych
Uniwersytetu Warszawskiego, były minister spraw wewnętrznych, minister-koordynator
służb specjalnych, szef Urzędu Ochrony Państwa oraz szef Agencji Wywiadu


„Skrupulatność opisu, szeroka baza źródłowa, jasna konstrukcja dają podstawy do uznania tej pracy za bardzo wartościową i wnosząca wiele nowego, a zwłaszcza porządkującego do dotychczasowego stanu badań na temat powojennej historii wywiadu radzieckiego. Będzie to pierwsza publikacja w języku polskim, tak obszerna, dotycząca organów centralnych jednego z najważniejszych ogniw w systemie bezpieczeństwa Związku Radzieckiego. […] Pod względem źródłowym praca ta stanowi dowód na ogromny wysiłek autora w celu zebrania i opracowania niezbędnych materiałów. Jest to wręcz tytaniczny, benedyktyński wysiłek. Robi to ogromne wrażenie. Niewątpliwie publikację […] możnaby uznać za przysłowiowy „krok milowy” w zakresie poznania zasad i schematów funkcjonowania komunistycznych (radzieckich) służb specjalnych…”

dr hab. Marek Ilnicki, Wydział Nauk Politycznych Akademii Humanistycznej
im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku
recenzje czytelników
Zobacz pozostałe recenzji
Twoja ocena:
Twoje imię lub pseudonim:*
Podaj swój adres e-mail lub zaloguj się, aby brać udział w konkursach dla najlepszych recenzentów.
Twój adres e-mail:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od Administratora za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Zgoda może być odwołana w każdym czasie. Administratorem danych osobowych Klientów jest: Profit M Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie (02-305), Aleje Jerozolimskie 134, NIP 525-22-45-459, Regon 015227002, KRS 0000756053
* Pole obowiązkowe
Przed dodaniem recenzji
zapoznaj się z regulaminem.
Facebook Instagram