Akademia Stanisława w Nancy (1750-1766)

Wydawnictwo: LIBRON
Kategoria: książka
Język książki: polski
Rok wydania: 2013
Wydanie: 1
ISBN: 9788362196975
Liczba stron: 432
Oprawa: Twarda
36.44 PLN Cena w niePrzeczytane.pl:
36,44 zł
Cena katalogowa: 49,00 zł
książka niedostępna
zapytaj o książkę
Pozycja jest obecnie:
niedostępna
Koszt dostawy:
Paczka w RUCHu od 5,99 zł
InPost - przesyłka kurierska od 10,99 zł
Poczta Polska Odbiór w punkcie od 10,99 zł
Paczkomaty InPost od 11,99 zł
Poczta Polska doręczenie pod adres od 11,99 zł
FedEx - przesyłka kurierska od 12,99 zł
  • Opis produktu
Małgorzata Durbas [Skwarczyńska] – doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Zakładzie Historii Nowożytnej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół historii stosunków polsko-francuskich w epoce nowożytnej. Jest autorką książki Ogrody Stanisława Leszczyńskiego w Lotaryngii w latach 1737–1766 (Warszawa 2005) oraz licznych artykułów, a także tłumaczką (Jean Baptiste Dubois, Stanisław król Polski, Kraków 2008).

Rozprawa p. dr Małgorzaty Durbas należy do ważnych przedsięwzięć naukowych, eksplorujących problematykę związków polsko-francuskich. Autorka podjęła ogromny wysiłek, aby w oparciu o źródłowe materiały lotaryńskie, a także bardzo obfitą literaturę przedmiotową przygotować pierwszą w polskiej nauce monografię założonej przez króla Stanisława Leszczyńskiego Akademii. Przyznaję, że zamiar swój osiągnęła. Opierając się na badaniach źródłowych, zdołała skorygować wiele sądów uczonych francuskich, nie zawsze przychylnie spoglądających na dzieło króla Stanisława Leszczyńskiego. Autorka rzetelnie opracowała genezę, strukturę, organizację działalności i dzieje Akademii Stanisława w ciągu szesnastu pierwszych lat jej istnienia. […] Zwróciła uwagę na żywotne zainteresowanie pracami Towarzystwa ze strony jego fundatora, podkreślając przy tym różnorodne przejawy jego „obecności” w Akademii – jako mecenasa, filozofa czy wynalazcy. […] Ze względu na wagę sprawy, jaką zajęła się dr Durbas, nie zamierzam tu szczegółowo przywoływać innych walorów rozprawy.

Z recenzji prof. zw. dr. hab. Franciszka Ziejki

Praca Małgorzaty Durbas pt. Akademia Stanisława w Nancy (1750–1766) wpisuje się w ważny nurt badań nad oświeceniem, a przede wszystkim w badania nad na¬uką i postawami ideowymi tego ważnego okresu historycznego. […] Zasadnicze rozważania źródłowe poprzedzone zostały nakreśleniem charakterystyki europejskiego oświecenia, ze zwróceniem uwagi na rolę zmian wypływających z działania F. Bacona, a następnie roli modernizacji i instytucjonalizacji w ówczesnej nauce, z nawiązaniem do przyjętych w historiografii teorii interpretacji procesów dziejowych. […] Rozprawa wnosi wiele ważnych ustaleń na temat działań Akademii i wskazuje na rolę Stanisława Leszczyńskiego oraz stworzonej przez niego instytucji w propagowaniu nowych idei i postaw w nauce europejskiej połowy XVIII w.

Z recenzji prof. zw. dr. hab. Bogdana Roka
recenzje czytelników
Zobacz pozostałe recenzji
Twoja ocena:
Twoje imię lub pseudonim:*
Podaj swój adres e-mail lub zaloguj się, aby brać udział w konkursach dla najlepszych recenzentów.
Twój adres e-mail:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od Administratora za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Zgoda może być odwołana w każdym czasie. Administratorem danych osobowych Klientów jest: Profit M Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie (02-305), Aleje Jerozolimskie 134, NIP 525-22-45-459, Regon 015227002, KRS 0000756053
* Pole obowiązkowe
Przed dodaniem recenzji
zapoznaj się z regulaminem.
Facebook Instagram